MATEJKOWSKI – “PODNIESIENIE KRZYŻA c.d.” + KONCERT


Czy wiecie gdzie powstają statuetki Telekamer? W Płowężu, nieopodal Jabłonowa Pomorskiego, w pracowni ADAMA KUBY MATEJKOWSKIEGO – płowężanina z wyboru. Prestiżowa nagroda zaprojektowana niegdyś przez Dorotę Banasik, studentkę Kuby Matejkowskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, odlana jest ze szlachetnego stopu brązu, ma 38 centymetrów wysokości i zdobi, między innymi, salon Sophii Loren, która postawiła ją obok Oscara®.

18 października, o godzinie 17:30, zapraszamy do piwnic zamkowych na wystawę prac Kuby Adama Matejkowskiego “PODNIESIENIE KRZYŻA c.d.”.

Początek mojej przygody z krzyżem miał miejsce wiele lat temu. Znajomi zaprosili mnie na Polesie, w okolice Garbarki. To miejsce gdzie wokół cerkwi, na wzgórzach są tysiące krzyży przywiezionych przez pątników. Po kilku dniach pobytu przyszła mi myśl, żeby z materiałów znalezionych na wsi, gdzie mieszkałem, stworzyć swój krzyż. Okoliczni mieszkańcy, gdy się dowiedzieli co robię, zaczęli przynosić różne materiały – może się przydadzą. I tak ze starych ławek, lady do podnoszenia pni w lesie i starych kutych elementów, powstał krzyż o wysokości około 3,5 metra. I tu wkroczył pop. Gdy się dowiedział, jak to wieś i ja uczestniczyliśmy w tym dziele, to stwierdził, że taki krzyż to postawimy uroczyście. Była piękna msza w obrządku prawosławnym, komunia, pieśni i skradziony pocałunek… Krzyż stanął osobno obok starych drzew – sam. Ale myślę, że już teraz ma liczne towarzystwo. I tak się zaczęło.”
Adam Kuba Matejkowski

Po wernisażu zapraszamy na koncert “Młynarski kontra Osiecka” (śpiew Beata Marczewska i Tomasz Muszyński, fortepian – Adam Snopek), który odbędzie się w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny 18 października, o godzinie 18:30.

Dofinansowanie koncertu: Gmina Miasta Brodnica
Organizator koncertu: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum
Współorganizator koncertu: Muzeum w Brodnicy

Źródło: Muzeum w Brodnicy